Často kladené otázky

Čo je to Bitcoin?

Bitcoin je internetová open-source peňažná mena, ktorou je možné platiť prostredníctvom decentralizovanej P2P siete. Hlavnou prednosťou Bitcoinov je práve ich plná decentralizácia; Bitcoin je navrhnutý tak, aby nikdo ani autor alebo iní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli menu akokoľvek ovplyvňovať, ničiť, falzifikovať, zabavovať účty, kontrolovať peňažné toky alebo spôsobovať infláciu. V sieti neexistuje žiadny centrálny bod, ani nikdo, kdo by mohol o sieti rozhodovať. Bitcoin je deflačná mena. Celkové množstvo peňazí je konečné a dopredu známe a jeho uvolňovanie do obehu je definované iba matematickými zákonmi. V sieti prebiehajú platby za minimálne alebo žiadne poplatky. (Wikipédia)

Čo je to Bitcoin peňaženka a ako ju získam?

Bitcoin peňaženka slúži k uchovávániu Bitcoinov. Z pohľadu užívateľa ide o aplikáciu, ktorú si môžete nainštalovať do svojho počítača alebo mobilného telefonu. Existujú tiež online peňaženky. Tieto vám umožnia uchovávať Bitcoiny na internete. Variantu online peňaženky nedoporučujeme, pretože se vystavujete riziku napadnutia serveru hackerom a strate peňaženky. Odporúčame nainštalovať aplikáciu MultiBit priamo z oficiálnych stránok multibit.org/. Pokiaľ si s výberom a inštaláciou peňaženky neviete rady, napíšte nám. Radi vám poradíme.

Ako prebieha transakcia?

Nákup Bitcoinov na SimpleCoin.sk začína objednávkou. Na úvodnej stránke si zvolíte množstvo BTC, zadáte emailovú adresu a adresu vašej peňaženky. Pokiaľ potrebujete poradiť so získaním tejto adresy alebo peňaženky samotnej, kontaktujte nás a my vám poradíme.

Ihneď po odoslaní objednávky obrdžíte emailom informácie nutné k platbe bankovým prevodom. Odporúčame platbu odoslať z jednej z bánk na zozname. Pokiaľ nám totiž peniaze nedorazia do 4 hodín od objednávky, nemôžeme garantovať pôvodný kurz. Neustále rozširujeme počet bánk v ktorých máme účet. Pokiaľ si nie ste istý, ako rýchlo prebieha prevod práve z vašej banky, kontaktujte nás.

Vašu platbu automaticky spárujeme. V ten moment je náš tím informovaný a my okamžite odošleme Bitcoiny na adresu zadanú v objednávke. Odoslanie prebieha z bezpečnostných dôvodov manuálne. Zároveň od nás obrdžíte email s potvrdením odoslania Bitcoinov a s identifikátorom transakcie.

Vo výnimočných prípadoch si vyhradzujeme právo objednávku zrušiť bez udania dôvodu. V takom prípade vás vždy budeme informaovať emailom a v najkratšej možnej dobe zašleme späť vaše Bitcoiny alebo peniaze.

Čo znamená, že objednávky odbavujeme okamžite?

S ohľadom na bezpečnosť nie je náš systém kompletne automatizovaný. Fáza, keď vám odošleme Bitcoiny alebo peniaze, je realizováná manuálne. Snažíme se všetky objednávky odbavovať v najkratšom možnom čase. Vo väčšine prípadov ide o niekoľko málo minút. Vo výnimočných případoch môže ale ísť o desiatky minút až niekoľko hodín. Pokiaľ k takejto situácii dôjde, vždy vás kontaktujeme emailom a potvrdíme, či chcete objednávku stále realizovať. Pokiaľ nie, objednávku zrušíme a v najkratšej možnej dobe zašleme späť vaše Bitcoiny alebo peniaze.

Ako dlho trvá bankový prevod?

Rôzne banky majú rôzne pravidlá. Obecne je nejrýchlejšie poslať platbu vrámci jednej banky a ideálne počas pracovnej doby. Niektoré banky uskutočňujú prevody okamžite aj do/z cudzích bánk. Odporúčame sa informovať vo vašej banke alebo nám napíšte a my vám poradíme.

V akých bankách máme účty?

V túto chvíľu máme účet vo

Fio Banka

Čo ak k nám peniaze nedorazia do 4 hodín?

Vo väčšine prípadoch sme schopní držať sľúbený kurz dlhšie než 4 hodiny. Môže však dôjsť k situácii, keď cena výraznejšie stúpa, my v ten istý moment odbavujeme veľké objednávky a zároveň musíme nakupovať nové Bitcoiny z iných zdrojov. V takom prípade vás vždy bude emailom kontaktovať niekdo z nášho tímu s návrhom ďalšieho postupu. K týmto prípadom pristupujeme individuálne a osobne. Vždy se snažíme nájsť riešenie, ktoré vám bude vyhovovať. Môžeme se dohodnúť na novom kurze, prípadne na vrátení peňazí na váš účet.

Akú mám istotu, že mi za moje peniaze skutočne pošlete Bitcoiny?

Sme slovenská firma a riadime se Slovenskými právnymi zákonmi. Našou stratégiou je nehromadiť finančné prostriedky ani Bitcoiny. Za peniaze, ktoré nám pošlete, dostávate Bitcoiny, ktoré okamžite odosielame do vašej peňaženky.

Vyhrazujeme si právo odmítnout jakoukoliv objednávku bez udání důvodu. To i v případě kdy nám dorazí vaše Bitcoiny nebo peníze. V takovém případě Bitoiny/peníze neprodleně odešleme zpět na vaší adresu/vaše číslo účtu.

Za aký čas po odbavení objednávky sa Bitcoiny objavia v mojej peňaženke?

Ve chvíli kdy obdržíte email s potvrzením odeslání Bitcoinů je již transakce odeslaná. Z principu fungování Bitcoin sítě je nutné tuto transakci ještě ověřit. Ověření probíhá automaticky v rámci sítě a může trvat od několika minut až po několik desítek minut. V emailu obrdržíte také identifikátor transakce, podle kterého můžete sledovat průběh ověřování.

Čo je identifikátor transakcie a ako ho získám?

Každá transakcia v sieti Bitcoin má svoj identifikátor. Ide o 64 znakov dlhý unikátny reťazec číslic a písmen. Identifikátor môže vyzerať napríklad takto "c5370cbc702dde4fc1e7de5e99ad3be2bd831b3c928bd5932d6f18c0be7506d6".

Pokiaľ u nás budete chcieť zmeniť Bitcoiny za peniaze, požiadame vás o zadanie identifikátoru transakcie. To nám umožní spárovať transakciu s vašou objednávkou. Identifikátor transakcie je k dispozícii až po odoslaní transakcie do siete Bitcoin. U väčšiny bežne používaných peňaženiek stačí pre získánie identifikátoru prejsť do sekcie "Transactions", rozkliknúť najnovšiu transakciu a skopírovať Transaction ID.

Dalšia možnosť je vyhľadať identifikátor na jednej z online služieb. Napríklad blockchain.info. Do vyhĺadávacieho poľa zadajte adresu vašej peňaženky a mal by sa vám zobraziť zoznam posledných transakcií spolu s ich identifikátormi.

« späť na úvod